Bunkry Blüchera

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Bunkry Blüchera to park łączący historię z rozrywką, wybudowany i zorganizowany w miejscu niemieckiego stanowiska ciężkiej artylerii. Fortyfikację jako fragment tzw. Wału Pomorskiego okopano pod koniec lat ‘30 XX w. Potężną siłę ognia zapewniały 4 ciężkie działa, kalibru 105 mm każde.

Umocnienia w 1949 r. przekształcono w 9. Baterię Artylerii Stałej i zdecydowanie rozbudowano. System dowodzenia wzbogacono o wieżę radarową, zbudowano również zapasowy punkt kierowania ogniem. Przede wszystkim jednak wymieniono działa na potężniejsze, 130-milimetrowe “Stalińce”. Plany zakładały ulokowanie 8 takich dział, wspieranych jeszcze przez 2 armaty kalibru 100 mm i jedną 152 mm. Jednostkę, powołaną do obrony przed ewentualnym atakiem państw zachodnich, rozwiązano w 1974 r.

Skomplikowane dzieje tego miejsca można poznać oglądając kolejne pomieszczenia. Bunkry Blüchera posiadają zarówno tradycyjne wystawy z ciekawymi eksponatami w gablotach, jak też interaktywne oraz multimedialne ekspozycje. Instytucja organizuje również oprowadzane wycieczki po innych ciekawych miejscach w Ustce. Przewodnik opowiada dużo i ciekawie choćby o miejscowym porcie czy tajemniczym trzecim molo.

Na wrażeniach poznawczo-edukacyjnych nie kończy się oferta placówki. Na terenie Bunkrów Blüchera znajdują się 3 strzelnice różnego rodzaju. Są to tory łucznicze, pole paintballowe oraz strzelnica ASG. Tutaj można wziąć do ręki wierne repliki broni strzelające amunicją typu Air Soft Gun. Są wśród nich imitacje współczesnych karabinów, jednak największą popularnością cieszą się modele wyjęte wprost z II Wojny Światowej, m.in. MP40 czy MG-42.

W Bunkrach regularnie organizowane są też historyczne rekonstrukcje z użyciem sprzętu i umundurowania z odpowiedniej epoki. Z cyklicznych wydarzeń można wymienić jeszcze kiermasz militarny, w czasie którego fani wojskowości mogą wymienić się doświadczeniami i uzupełnić swoją kolekcję. Wszystkie atrakcje dodatkowe dostępne są przede wszystkim w sezonie wakacyjnym. W ofercie są też imprezy okolicznościowe połączone z animacjami: np. poszukiwaniem skarbów.

Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku: od listopada do lutego 10:00-16:00, od marca do czerwca oraz we wrześniu i październiku 10:00-18:00, a w szczycie sezonu letniego - od 9:00 do 21:00.

Mini przewodnik

Park spotkań z historią najnowszą, zapewniający przy tym znaczącą dawkę zabawy. Oglądanie kolejnych instalacji przybliża tajemnice fortyfikacji Wału Pomorskiego i 9. Baterii Artylerii Stałej, wszystko w sposób nowoczesny i efektowny. Bunkry Blüchera są również areną czysto rozrywkowych wydarzeń i imprez. Warto skorzystać z którejś z 3 miejscowych strzelnic.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja