Kajakarstwo

Ustka posiada spore możliwości uprawiania sportów wodnych, i to nie tylko typowo nadmorskich. Amatorzy spływów kajakowych mają szeroki wachlarz opcji do wyboru. Podstawowym szlakiem wodnym pod miejscowością jest Słupia. W granicach administracyjnych miasta, rzeka wije się przez około 8 kilometrów przed ujściem do Morza Bałtyckiego.

Wzdłuż brzegów Słupi właściwie co kilka kilometrów można natknąć się na wypożyczalnię, punkt organizacji spływów lub kajakowy przystanek z wiatami turystycznymi, miejscami na ognisko, komfortową przystanią itd. Przykładowo w słupskim Parku Kultury, Sportu i Rekreacji, Dolinie Charlotty w Strzelinku, w Wodnicy czy też przy ul. Rzecznej 1 już w samej w Ustce.

Miejscowi organizatorzy spływów mają w ofercie również dużo dłuższe wyprawy, w trakcie których nieuniknione są przenoski kajaków. Szlak najstarszych elektrowni wodnych będzie doskonałym przykładem. Nie dość, że rzeka jest dość trudna przez wartki nurt oraz liczne meandry i przeszkody, na trasie znajduje się 5 zabytkowych elektrowni, budowanych na przełomie XIX i XX wieku. Ich obecność wymaga zejścia na ląd i dźwigania całego kajakarskiego ekwipunku.

Niektórzy kajakarze w trakcie pobytu w Ustce wybierają się też na inne wody, jak Wieprzę lub Łupawę (95 km szlaku od Jasienia do Rowów) - na tych rzekach również spotyka się elektrownie wodne. Warto jeszcze wspomnieć o wytyczonym na Słupi 133-kilometrowym Szlaku Papieskim. Wyprawa z Gowidlina, przez kolejne jeziora, kanały i odcinki rzeki Pomorza pod Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym aż do Ustki, planowo trwa 6-7 dni.

Miłośnicy kajakarstwa mogą się również udać nad jedno z nie tak odległych od miejscowości jezior: Gardna, Jeziora Zemełowskiego lub Wicka. Oba akweny znajdują się poniżej 20 km w linii prostej od Ustki.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz