Kamienna wyspa

Przez Słowiński Park Narodowy wiedzie szereg świetnie oznakowanych szlaków turystycznych, m.in. czerwony między Łebą a Rowami (36 km), zielony z Rowów do jeziora Dołgie Małe (18 km), zielony z Łeby do Wydmy Łąckiej (18 km), żółty z Łeby do Gardny Wielkiej (39 km) z przystankami m.in. nad jeziorem Łebsko i jeziorem Gardno z Kamienną Wyspą, na jakiej według ludowych podań odcisk swego kopyta miał zostawić sam diabeł.

Pewnego razu czart miał pomagać księdzu ze Smołdzina wybudować nowy, kamienny kościół na miejscu starego, drewnianego, który trafiony piorunem, spalił się podczas burzy. Diabeł chciał za to duszy biednego duchownego, który widząc, że ludzie ze wsi wracają do pogańskich wierzeń, gotów był zaprzedać duszę, byle tylko czym prędzej stanęła we wsi nowa świątynia.

Postawił jednak diabłowi warunek: kościół ma zostać wybudowany w ciągu jednej nocy, a kamień do budowy ma pochodzić z Tatr. Natrudził się czart i gdy nad ranem leciał wycieńczony nad jeziorem Gardno, zapiał kur. Wówczas diabeł upuścił kamień z odciskiem swego kopyta, a we wsi rozległ się huk. Na jeziorze powstała natomiast Kamienna Wyspa. Czart zniknął, a ksiądz został z materiałem na kościół, zebranym w wodzie.

Obecnie możemy podziwiać tę niewielką wysepkę, która wygląda niezwykle widowiskowo, z brzegu. Wyspę kamienną swoją ochroną obejmuje dziś ścisły rezerwat faunistyczny, zajmujący powierzchnię 0,16 ha. Wszystko to w celu dbania o nienaruszone miejsca lęgowe kormorana czarnego i mewy srebrzystej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz