Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

  • Adres Kościelna 10
    76-212 Rowy
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Neoromański kościół z XIX wieku to jeden z ciekawszych zabytków w okolicach Rowów, przykuwający uwagę wielu turystów. Chluba Rowów została wzniesiona na wzgórzu, nieopodal budynku obecnego kościoła. Wykonana została z głazów ciosanych, pochodzących z niewielkiej Kamiennej Wyspy (z pobliskiego jeziora Gardno). Przy budynku znajduje się drewniana dzwonnica.

Co ciekawe, zabytek może poszczycić się wieloma legendami o swoim powstaniu, wciąż przekazywanymi turystom czy też młodszym pokoleniom. Jedna z historii głosi o diable budującym most pomiędzy Gardem Wielkim a Rowami dla pastora, aby miał bliżej do świątyni. Gratyfikacją za budowę miała być dusza pastora, który w ostatnim momencie przeraził się skutkami decyzji i zaalarmował żonę. Wybranka pastora obudziła koguta, aby ten zapiał w środku nocy i wystraszył diabła. Stworzenie z piekieł ze strachu zrzuciło ładunek kamieni w dół, w ten sposób tworząc Kamienną Wyspę.

Charakterystyczny wygląd, dawny klimat i bogata historia tego miejsca sprawiają, że nie może go zabraknąć w planach do zwiedzania.

Mini przewodnik

Wybudowany w stylistyce neoromańskiej XIX-wieczny kościół, posiadający od jakiegoś już czasu status zabytku. Budowę ukończono ok. 1849 roku. Poza niezaprzeczalną wartością architektoniczną, świątynia pełni ważną rolę w lokalnym folklorze. Zbudowano ją z ociosanych głazów z Kamiennej Wyspy na Gardnie, a tę zaś miał stworzyć przechytrzony przez proboszcza diabeł.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja