Latarnia morska w Czołpinie

Latarnia morska w Czołpinie znajdująca się na trasie czerwonego szlaku turystycznego to obowiązkowe miejsce postoju wszystkich odwiedzających Słowiński Park Narodowy.

Usytuowana jest ok. 1 km od morskiego brzegu, na najwyższej wydmie w grupie wydm nazywanej „Barankami”. Wybudowano ją w 1875 r., jej wysokość sięga 25 m, a zasięg jej światła to 21 Mm (ok. 39 km).

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Przy zejściu z latarni na plażę mieści się tzw. „Czerwona Szopa” czyli budynek z czerwonej cegły, mający na szczycie znak krzyża maltańskiego. Jest to dawna stacja ratowników morskich, w której przechowywano szalupę, powóz, konie oraz aparat do wystrzeliwania tonącym liny.

Obecnie budowla wykorzystywana jest przez wędrowców jako miejsce odpoczynku. Możemy podziwiać z niej chociażby górę Rowokół. Za wstęp na latarnię pobierane są opłaty.

Latarnia udostępniana jest do zwiedzania w następujących okresach w roku:

  • 1 maja - 15 czerwca - godz. 10.00 - 18.00,
  • 16 czerwca - 31 sierpnia - godz. 10.00 - 20.00,
  • 1 września - 30 września - godz. 10.00 - 18.00.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Bilety do nabycia wyłącznie w Latarni)

  • bilet normalny - 4,00 zł 
  • bilet ulgowy - 2,00 zł
  • bilet dla osób (uczniowie , studenci, dorośli) odbywających zajęcia edukacyjne w zakresieuzgodnionym z Dyrektorem SPN - 0,50 zł 

Turyści odwiedzający Latarnię powinni mieć wykupione bilety wstępu do Słowińskiego Parku Narodowego. Bilety wstępu do Parku można nabyć m.in. w punktach znajdujących się na parkingu leśnym i parkingu, przy byłej jednostce wojskowej w Czołpinie.Osoby, które nie kupiły biletów wstępu do Parku w punktach sprzedaży na parkingach mogą je także kupić w Latarni.

Wskazuje drogę żeglarzom już od ponad 140 lat. Wybudowano ją ok. 1 km od wybrzeża, na najwyższych wydmach w pobliżu - Barankach - dokładnie w 1875 roku. Ceglana konstrukcja ma ponad 25 metrów wysokości, co pozwala zamontowanej na jej szczycie antenie sięgać 75 m n.p.m. Współcześnie, światło latarni jest dostrzegalne z odległości 21 mil morskich, czyli ok. 39 km.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz