Muzeum Pomorza Środkowego
- Adres Dominikańska 5-9
76-200 Słupsk - Telefon+48 598 424 081
- Telefon+48 598 424 082
- E-mailmuzeum@muzeum.slupsk.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Muzeum Pomorza Środkowego to jedna z najważniejszych instytucji muzealnych na całym polskim Pomorzu - nie tylko w jego środkowej części. Przedstawia dzieje i kulturę zarówno polskich osadników, którzy przybyli na te tereny po 1945 roku, jak i historię ludności rdzennej: od obywateli Prus po wspólnoty plemienne w średniowieczu. Szczególny nacisk położony jest na pomorską dynastię Gryfitów (na placu stoi pomnik księcia Bogusława X) i miasto Słupsk.
Bardzo ważną część muzealnej ekspozycji stanowią dzieła sztuki. Wyróżnia się tutaj stała wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Kolekcję tworzy blisko 120 obrazów (portrety, rysunki, pejzaże) oraz liczne zdjęcia, listy czy pierwsze wydania napisanych przez Witkacego książek.
Muzeum Pomorza Środkowego ma swoją siedzibę w kilku historycznych budowlach nad Słupią. Zabytkowy kompleks, do którego należałoby dodać jeszcze pobliski kościół św. Jacka, tworzą:
- Zamek Książąt Pomorskich - wystawy stałe i restauracja “Piwnica Anna de Croy”;
- Spichlerz Richtera - różnorodne tematycznie wystawy czasowe i herbaciarnia;
- Brama Młyńska - pracownie konserwatorskie;
- Dworek - biura administracji i biblioteka z czytelnią;
- Młyn Zamkowy - wystawy stałe.
Terenowymi oddziałami słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego są Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Placówka posiada także ofertę edukacyjną: od szkolno-akademickich wykładów, po tematyczne warsztaty - głównie plastyczne - kierowane przede wszystkim do młodzieży szkolnej.
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zwykle jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. W jeden dzień tygodnia, najczęściej w sobotę, zwiedzanie ekspozycji stałych jest bezpłatne.
Placówka przedstawiająca burzliwe dzieje regionu, różnorodną kulturę jego mieszkańców oraz pokaźną kolekcję dzieł sztuki. Wyjątkowo bogaty jest zbiór dotyczący Witkacego. Muzeum mieści się w kilku zabytkowych budynkach, wybudowanych na przestrzeni dziejów nad Słupią, m.in. w Zamku Książąt Pomorskich, Bramie Młyńskiej, Spichlerzu Richtera czy Młynie Zamkowym.
Opinie