Muzeum Ziemi Usteckiej

Muzeum Ziemi Usteckiej to placówka powołana do życia w 2000 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ustki. Silny lokalny patriotyzm można wyczuć już po tytułach głównych i większości okresowych ekspozycji, które można podziwiać w Muzeum Ziemi Usteckiej.

Osią instytucji jest wystawa regionalna, prezentująca szereg przedmiotów z różnych epok. Zdecydowana większość pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, a wszystkie w jakiś sposób wiążą się z dziejami miasta czy lokalnymi legendami. Są wśród nich książki, oryginalne dokumenty, zdjęcia prywatne, prasowe i “urzędowe”, sprzęty rybackie, elementy wyposażenia kutrów i okrętów, przedmioty codziennego użytku… Wyjątkowo istotne są pamiątki po zlikwidowanej stoczni w Ustce, w tym sztandary i miniaturowe modele łodzi i okrętów różnego typu.

Muzeum Ziemi Usteckiej pełni również funkcję regionalnego centrum kultury. Lokalnym artystom organizuje wystawy i wernisaże, odpowiada również za cykliczne wydarzenia jak “Ustka moja mała ojczyzna”, święto bursztynu czy “Pasje Ustczan”.

Placówka mieści się w budynku ucharakteryzowanym na dom ryglowo-szachulcowy z XVIII stulecia - taki, jakich całkiem sporo zachowało się na pozostałych uliczkach Starego Miasta. Muzeum zazwyczaj jest czynne od wtorku do soboty, w godzinach 10:00-17:00.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz