Sala Tradycji CSMW w Lędowie

Sala Tradycji Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Lędowie to ekspozycja przedstawiająca zawiłe dzieje Polskiej Marynarki Wojennej oraz najważniejszych oficerów i najbardziej zasłużonych w służbie postaci. A także co istotniejsze, ośrodki i metody szkolenia wojskowych marynarzy - oczywiście z naciskiem na jednostkę w Ustce. Wystawę podzielono na 5 głównych bloków tematycznych:

  1. Z dziejów polskiej floty;
  2. Szkolenie marynarzy i podoficerów w latach 1919-1947;
  3. Ośrodki szkoleniowe w latach 1944-1963;
  4. Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej w latach 1963-1994;
  5. Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej - najnowsza historia.

Bogatą wystawę tworzą: zdjęcia, dokumenty, broń (repliki i oryginały, np średniowieczny miecz i pocisk rakietowy 140 mm, czy mina przeciwdesantowa) sztandary, odznaczenia, baretki, obrazy (w tym portrety), elementy wyposażenia (m.in. kotwice, dzwony okrętowy i koło ratunkowe), miniaturowe modele ważnych w historii jednostek (ORP Grom, galeon z XVI w., ORP Orzeł), bandery, grafiki i tablice informacyjne.

Zgromadzone przedmioty pochodzą zarówno ze zbiorów Marynarki Wojennej RP, jak też prywatnych kolekcji. Sala Tradycji w usteckim CSMW udostępniana jest turystom przede wszystkim w czasie letnich wakacji.

Patronem muzealnej części jednostki wojskowej jest wiceadmirał Józef Unrug (1884-1973) - oficer okrętów podwodnych, który w trakcie I Wojny Światowej służył w marynarce niemieckiej, by w 1919 zgłosić się do służby we flocie II Rzeczypospolitej. Unrug we wrześniu 1939 r. dowodził obroną wybrzeża i trafił do niewoli. Wsławił się tym, że nie przyjął oferty służby w Kreigsmarine w randze admirała i komunikował się wyłącznie przez tłumacza. Jak mówił: “1 września zapomniał, jak się mówi po niemiecku”. Po wojnie przebywał na emigracji i nigdy nie wrócił do Polski.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz