Wyprawy na dorsza

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Szybkie, ruchliwe i niezwykle żarłoczne - polują głównie na inne ryby, jednak nie pogardzą żadnym innym mięsem, które zmieści im się do pyska. Tak opisują pokrótce bałtyckiego dorsza przyrodnicy i rybacy, którzy spędzili na morzu wiele lat.

Drapieżnika da się złowić na wędkę choćby i z plaży bądź któregoś molo, jednak największe sztuki - do ok. 130 centymetrów długości i 20 kilogramów wagi - pływają raczej w głębszych wodach, na pełnym morzu. Nic dziwnego, że niektórzy rybacy organizują dla turystów rejsy połowowe, w trakcie których dorsz jest głównym celem.

Kto jest w Ustce i ma nieodpartą ochotę na taką wyprawę, może poszukać np. kutrów o oznaczeniach UST-101 i UST-142, które zazwyczaj bazują przy zachodnim nabrzeżu tutejszego portu. Ich właściciele organizują rejsy na łowiska położone ok. 20 kilometrów od wybrzeża. Standardowy połów trwa ok. 8 godzin, choć szczegóły (i ceny) wędkarskiej wycieczki ustalane są indywidualnie.

Organizatorzy dbają o ubezpieczenie, prowiant, opłaty za pozwolenie i niezbędny sprzęt. Mniej doświadczeni wędkarze mogą liczyć na krótki i efektywny kurs skutecznego łowienia dorszy z łodzi, która dryfuje daleko na Bałtyku. Kuter UST-101, wyprodukowany przez stocznię Simishamn w Szwecji, może zabrać na pokład do 12 osób. Długość łodzi to 11,92 m, szerokość do 4,18 m, zanurzenie maksymalne do 1,2 m. Jednostka posiada systemy ułatwiające nawigację, namierzanie ławic oraz zwiększające bezpieczeństwo. UST-142 posiada podobne parametry.

Mini przewodnik

Dorsz należy do najbardziej pożądanych ryb żyjących w Bałtyku. Coraz popularniejszą formą wędkarskiego, sportowego polowania na najdorodniejsze sztuki są rejsy daleko na morze, organizowane przez szyprów rybackich kutrów. W Ustce takie wyprawy na dorsza proponują m.in. jednostki o oznaczeniach UST-101 i UST-142 - z kompetentną załogą i stosownym wyposażeniem.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja