Dębina

Dębina to miejsce dla wtajemniczonych, które na obrzeżach uciążliwej popularności, pozostaje niepospolite. Dębina uznawana jest za wyjątek w skomercjalizowanej, turystycznej przestrzeni. Możesz być pewien, że niewielu było tu przed Tobą! Dębina (kaszb. Dãbënô lub Szënodo) położona jest kilkaset metrów od morza, na trasie UstkaRowy, 2 km na zachód od jeziora Gardno, na które rozpościera się ze wsi wspaniała panorama.

Miejscowość otaczają wspaniałe, będące rajem dla grzybiarzy lasy, z dużym udziałem dębów, od których Dębina wzięła swą nazwę. Podanie mówi, że dawno temu, w owych lasach mieszkał drwal ze swą córką. Dziewczyna każdego dnia kąpała się w leśnym źródełku i za każdym razem gdy to robiła, stawała się coraz piękniejsza. Któregoś razu znaleziono ją przy źródełku martwą, nikt jednak nie odkrył zagadki jej nagłej śmierci. Może złymi czarami zabiła ją jakaś wiedźma zazdrosna o jej wdzięk, a może dziewczyna widząc, że jest piękna, stała się próżna a źródełko, w którym zwykła się kąpać nie było dla próżnych przeznaczone? Któż to może wiedzieć? Pochowano ją przy źródle, w grobie przykrytym wielkim kamieniem. Niektórzy twierdzą, że mogiła zachowała się do dzisiaj.

We tej malowniczej wiosce zamieszkuje na stałe niewiele ponad 100 osób. Ciągle nieliczni goście, którzy się tutaj zjeżdżają, swoje kwatery znajdują w gospodarstwach agroturystycznych i ośrodkach wypoczynkowych prowadzonych przez mieszkańców.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz