Łeba

Łeba to nadmorskie miasto i gmina w powiecie lęborskim oraz województwie pomorskim. Niespełna 4-tysięczne miasto położone jest przy ujściu rzek Łeby i Chełsta oraz w bliskim sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego. Taka lokalizacja sprawia, że Łeba jest jednym z najpopularniejszych kąpielisk nad Bałtykiem.

Miejscowość wzmiankowano już w 1282 r., a prawa miejskie nadano jej w 1357 r. Po wycięciu lasów, piasek z mierzei zasypywał często miasto, a nieuregulowana rzeka Łeba zalewała domostwa. Kilka razy, mieszkańcy Łeby zmienili lokalizację miasta, przesuwając je z dala od żywiołów, które po jakimś czasie ponownie niszczyły osadę. W 1887 roku, dokonano skutecznego przesunięcia rzeki na zachód i ostatecznej regulacji ujścia Łeby. Zabezpieczono wówczas miasto i nowo powstały port przed sztormami.

Obecnie, dawne utrapienia łebskich mieszczan, stały się teraz atrakcjami turystycznymi, z których żyje niemal całe miasto. Atrakcyjna plaża, doskonałe warunki do windsurfingu i żeglarstwa, sprawiają, że Łeba jest tym nadmorskim miastem, które warto odwiedzać.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz