Rowy

Rowy to miejscowość położona w województwie pomorskim, podlegająca pod powiat słupski i gminę Ustka. Wieś jest otoczona wodą z trzech stron, co czyni ją ciekawym miejscem turystycznym. Znajduje się ona pomiędzy Morzem Bałtyckim, a jeziorem Gardno, jednocześnie leżąc u zachodniego brzegu rzeki Łupawa. Po wschodniej stronie usadowiona jest mniejsza miejscowość podlegająca pod Rowy - Rowek.

Chociaż wieś liczy sobie jedynie niecałe 400 stałych mieszkańców, to w każde wakacje tętni życiem, będąc popularnym ośrodkiem wypoczynkowym. Turystów przyciąga czysta, piaszczysta plaża, unikatowa fauna i flora, zabytki oraz wiele innych atrakcji jakie oferuje cała Gmina.

Lasy sosnowe, ruchome wydmy położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, ścieżki piesze i rowerowe oraz oczywiście dostęp do brzegu Bałtyku sprawiają, że doświadczymy w Rowach pełnego wypoczynku na łonie natury.

Jest tu dostęp do dwóch kąpielisk: Rowy Wschód oraz Rowy Zachód, o łącznej linii brzegowej 600 metrów, z pięcioma zejściami na plażę. Ponadto miejscowość dysponuje portem rybackim, ulokowanym przy ujściu Łupawy.

Będąc w Rowach nie można pominąć zwiedzenia neoromańskiego kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła, wybudowanego w 1849 r. Zbudowany z głazów i bloków granitu, przyciąga uwagę wmurowanym "czarnym kamieniem", związanym z wieloma legendami. Świątynia stoi na dawnym wzgórzu cmentarnym, na którym do dziś można znaleźć pozostałości grobów po Szwedach, Norwegach czy Francuzach.

W wolnych chwilach można wybrać się na miejscu na koncerty lub inne wydarzenia kulturalne, organizowane w małym amfiteatrze, przejechać się konno, wypożyczonym skuterem lub gokartem, odbyć rejs wycieczkowy kutrem rybackim, pograć w minigolfa czy też pójść do lunaparku.

Do Rowów prowadzi połączenie autobusowe ze Słupska. Samochodem można dojechać ze Słupska drogą krajową 21, lub drogą wojewódzką 213. Na miejscu dostępna jest również szeroka oferta noclegowa: wille, apartamenty, pensjonaty czy domki letniskowe.

Jak widać, Rowy są wartym uwagi miejscem, polecanym dla całej rodziny w okresie letnim.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz