Rowy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Rowy to miejscowość położona w województwie pomorskim, podlegająca pod powiat słupski i gminę Ustka. Wieś jest otoczona wodą z trzech stron, co czyni ją ciekawym miejscem turystycznym. Znajduje się ona pomiędzy Morzem Bałtyckim, a jeziorem Gardno, jednocześnie leżąc u zachodniego brzegu rzeki Łupawa. Po wschodniej stronie usadowiona jest mniejsza miejscowość podlegająca pod Rowy - Rowek.

Chociaż wieś liczy sobie jedynie niecałe 400 stałych mieszkańców, to w każde wakacje tętni życiem, będąc popularnym ośrodkiem wypoczynkowym. Turystów przyciąga czysta, piaszczysta plaża, unikatowa fauna i flora, zabytki oraz wiele innych atrakcji jakie oferuje cała Gmina.

Lasy sosnowe, ruchome wydmy położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, ścieżki piesze i rowerowe oraz oczywiście dostęp do brzegu Bałtyku sprawiają, że doświadczymy w Rowach pełnego wypoczynku na łonie natury.

Jest tu dostęp do dwóch kąpielisk: Rowy Wschód oraz Rowy Zachód, o łącznej linii brzegowej 600 metrów, z pięcioma zejściami na plażę. Ponadto miejscowość dysponuje portem rybackim, ulokowanym przy ujściu Łupawy.

Będąc w Rowach nie można pominąć zwiedzenia neoromańskiego kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła, wybudowanego w 1849 r. Zbudowany z głazów i bloków granitu, przyciąga uwagę wmurowanym "czarnym kamieniem", związanym z wieloma legendami. Świątynia stoi na dawnym wzgórzu cmentarnym, na którym do dziś można znaleźć pozostałości grobów po Szwedach, Norwegach czy Francuzach.

W wolnych chwilach można wybrać się na miejscu na koncerty lub inne wydarzenia kulturalne, organizowane w małym amfiteatrze, przejechać się konno, wypożyczonym skuterem lub gokartem, odbyć rejs wycieczkowy kutrem rybackim, pograć w minigolfa czy też pójść do lunaparku.

Do Rowów prowadzi połączenie autobusowe ze Słupska. Samochodem można dojechać ze Słupska drogą krajową 21, lub drogą wojewódzką 213. Na miejscu dostępna jest również szeroka oferta noclegowa: wille, apartamenty, pensjonaty czy domki letniskowe.

Jak widać, Rowy są wartym uwagi miejscem, polecanym dla całej rodziny w okresie letnim.

Historia

Rowy to miejscowość która wg opowieści została założona przez rozbitków i uciekinierów z wyspy Wolin, atakowanej przez słynnych Wikingów. Nazwa nadmorskiej wioski, nadana przez Mściowoja II, władającego pomorzem środkowym, datowana jest na 1282 rok. W tym roku odnowiono nadanie posiadłości dla tamtejszego kościoła w Gardnie. Mimo formalnego otrzymania nazwy, działalność człowieka w tym rejonie sięga czasów prehistorycznych, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne odkryte na terenie miejscowości. Zagłębiając się w etymologię nadmorskiej wioski możemy natchnąć się na kaszubską oraz niemiecką nazwę Rowe oraz na takie formy jak Rove, Rowów czy Rou.

Rowy jako nazwa pochodzi od rowu, jako potocznego określenia koryta rzeki. Prawdopodobnie oznaczenie to nawiązuje do biegnącej rzeki Łupawy oraz silnie zarysowanych w kulturze tradycji wędkarskich. 

Wiele archaicznych źródeł wskazuje na sławę ówczesnego przylądka portowego. Jednym z potwierdzeń tej tezy są znajdujące się w miejscowości groby mieszkańców, takich nacji jak Hiszpania, Francja, Norwegia, Holandia, Szwecja, a nawet Algieria i Maroko. Z powodu pirackich rozbojów Rowów, przy porcie rozbiło się 25 statków. Ich działalność polegała na wysyłaniu mylnych znaków żeglarzom, rabowaniu okrętów oraz posyłaniu załogi do niewoli. Tradycja, która jest związana z portami kultywowana jest do dziś, jednak osadę dla wojennych okrętów zastąpiono skromnym rybackim portem. 

Rowy to miejscowość o niezwykłych walorach turystycznych, jednak mało kto wie kogo gościły Słotwińskie ziemie. Osadę odwiedził w 1390 roku Henryk Derby, późniejszy król Anglii - Henryk IV. Celem odwiedzin była pomoc Krzyżakom w walce z Litwinami, jednak rycerz nie dotarł do miejsca docelowego czyli Gdańska, zawracając w Rowach. 

Bez dwóch zdań jest to miejscowość o bardzo bogatej i barwnej historii opierającej się o tradycje rybackie oraz sakralne. Barwne legendy zachęcają do wgłębienia się świat pirackich rozbojów w małej wiosce. Z całą pewnością warto odwiedzić to miejsce.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja