Ustka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Miasto nadmorskie w zachodniej części województwa pomorskiego i w powiecie słupskim. W 2007 roku, Ustka liczyła 16 106 mieszkańców. To miasto, leżące u ujścia rzeki Słupi, jest portem, uzdrowiskiem i znanym nadmorskim kąpieliskiem.

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1337 roku, kiedy wspomniano o istniejącej warowni i porcie u ujścia rzeki Słupi. Była to wówczas osada słowiańska, jednak szybki napływ kolonistów niemieckich, niewątpliwie musiał spowodować stopniowe wyparcie Słowian z osady. Słupsk oddalony o blisko 50 km, w górę rzeki, był ściśle związany z portem usteckim. To właśnie mieszczanie większego Słupska, głownie korzystali z portu.

W czasie wojny trzydziestoletniej następuje załamanie handlu, epidemie, pożary, kontrybucje. Następne wieki również niewiele zmieniły w Ustce, bo dopiero wiek XX, moda na nadmorski wypoczynek oraz doprowadzenie kolei zmieniło oblicze miejscowości. Powstawały pierwsze obiekty wypoczynkowe i tak się dzieje do dnia dzisiejszego. Bardzo obrazowe jest porównanie ilości mieszkańców na przestrzeni 157 lat.

W 1818 roku w Ustce mieszkało 477 osób, a w 1975 roku już 12400. Dziś Ustka jest znanym i popularnym, nadmorskim kurortem i mimo braku przemysłu, miasto to pięknie się rozwija, oferując coraz wyższy standard dla swoich wczasowiczów.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja